השאר\י פרטים ונחזור אליך בהקדם


טיפים לצילום בחו"ל

ובסוף הפתעה… עוד טיפ קטן מאיתנו לשדרוג הטיול!

בחרתם יעד, קניתם כרטיס, עברתם על כל רשימת האתרים המומלצים, לקחתם גרביים תרמיות, סגרתם את הדוד ואפילו ארזתם במבה לשעות ההמתנה המייגעות בשדה התעופה. ההתרגשות עולה ומתגברת לקראת המפגש עם המראות, הריחות, הנופים האנשים שעוד מצפים לנו, איזה חוויות מצפות לנו ואיך ננציח את רגעי הטיול הגדולים? ישבנו לשיחה עם מנהל הסטודיו, הצלם שייקה איתן, צלם מקצועי שטייל וצילם ברחבי הגלובוס וכיום גם מדריך מסעות צילום בחו"ל כדי שיגלה לנו מה המלצות החשובות שלו לקראת הטיול הגדול. אז רגע לפני שאתם יוצאים לדרך, קחו לכם עוד 5 דקות לכמה המלצות לטובת התיעוד של הרגעים הכי יפים שיש.

"במקרה הכינותי מראש

"לפני שיוצאים לדרך, אני ממליץ מאוד להחליט איזה ציוד לקחת ולעשות בדיקה על אזור הטיול כך שנדע להתאים את הציוד למסלול הטיול. לדוגמה האם חשוב שתיהיה לנו חצובה? או פלאש? בנוסף, ממליץ לראות צילומים של המקום (כן, קצת ספוליר) אך ככה תוכלו לקבל מושג על גודל המקום, תאורה, אפשריות לזוויות צילום מעניינות ועוד.
אה, ועוד דבר חשוב מאוד, נסו לעשות הכרות מוקדמת עם הציוד לפני היציאה לדרך, במיוחד אם רכשתם מצלמה חדשה, חבל לבזבז זמן יקר בלנסות להתמודד ולהכיר את הציוד בטיול עצמו."

מה לקחת איתנו?

"אני נתקל בשאלה הזאת המון פעמים, והתשובה בדרך כלל היא אם יש לכם אפשרות, קחו את כל הציוד. לכו תדעו לאיזה מקומות ומצבים תגיעו, ואז תגידו, אוי אם רק היה לי איתי איזה פלאש קטן… שאלה נוספת שעולה המון האם כדאי לקחת מצלמה רפלקסית (SLR) או רק מצלמה קטנה קומפקטית או להסתפק בכלל במצלמה שיש לנו בסמארטפון. אז כצלמים, ההמלצה כמובן היא לקחת את המצלמה הטובה ביותר שבאמתחתכם ולא להתפשר ולהתאכזב מהתוצאות."

והנה צ'ק ליסט שאיתן טוען שחובה לעבור עליו לפני היציאה:

כרטיסי זיכרון: חשוב להיות מצוידים במס' רב של כרטיסי זיכרון (היום העלות יחסית נמוכה), מומלץ לפזר סיכונים (אבדן, נזק, גנבה) על פני מס' כרטיסים. כלומר, עדיף 3-4 כרטיסי 8 ג'יגה ולא כרטיס אחד של 32 ג'יגה. במקומות רבים בעולם ניתן בצע גיבוי של הצילומי על גבי דיסק, היזהרו רק אם אתם מורידים תמונות במחשבים שאינם מכירים, פן תיתקלו באיזה וירוס מעצבן.

סוללות: המצלמות היום עובדות עם סוללות נטענות, חשוב לקחת סוללה נוספת שתמיד תיהיה עליכם ותוכלו להטעין את השניה בלילה.

חצובה: מומלץ לעשות חושבים אם לקחת חצובה לדרך או לא. בוודאי תיתקלו במצבים רבים בהם הייתם רוצים חצובה אתכם כמו למשל צילומי שקיעות, מים זורמים, צילומי פנורמה וצילומי לילה אורבניים. אם בבעלותכם חצובה קטנה וקטנה שלא תכביד עליכם- קחו אותה. רוב הזמן כנראה שלא תשמשו בה, אבל ברגע המיוחל בו כן, אתם תשמחו מאוד על ההחלטה!

כיסוי למצלמה: היות ועל מזג האויר עדיין אין לנו שליטה, ולקבל פתאום ספלאש מים באיזה מפל גם כן לא בתכנית שלנו, רצוי שנהייה מאורגנים לצילומים בתנאי גשם, הרי זה בטח לא יעצור אותנו וישאיר אותנו במלון.. אז אפשרי להצטייד במארזים לא יקרים במיוחד לאטימת המצלמה מחדירת מים, היום ניתן להזמינם די בזול ברשת.

 צילום תרבויות ואנשים

"חלק די מהותי בחווית הטיול, ויש דווקא לא מעט אנשים שנרתעים מלצלם אנשים מחשש לפגיעה בפרטיות או ממבוכה, אז כמה דרכים להתמודד עם זה: ראשית, כן אפשר לצלם מרחוק, אבל חלק מהחוויה היא "להיות שם" ולהתקרב כמה שרק אפשר. אז יש מקומות בהם ידרשו ממכם כסף עבור צילום, ויש כאלו שלא יתלהבו ולא ישתפו פעולה. אני מציע שתמצאו את ההזדמנות הנאותה במיוחד בחגים, פסטיבלים  או טקסים מקומיים גשו לאנשים ושאלו אותם באדיבות אם ניתן לצלם אותם. לרוב פניות שכאלו יענו באותה אדיבות. אפשרי אפילו לבקש לצלם צילום מבוים בסביבתם הטבעית."

צילומי טבע ונוף

"כאשר אנו נמצאים במקום מסוים, החוויה שלנו היא רב חושית, כלומר ריחות, צלילים, וכמובן המראות משפיעות על החוויה. הרבה שואלים אותי, איך מכניסים את הכל לתמונה? בדרך כלל אנו כ"כ להוטים לתפוס את הרגע וממש "מסתערים" על השוט. אז ההמלצה שלי היא תעצרו רגע, נסו לראות את המקום ללא המצלמה, חפשו זווית שונה ממה שכולם מצלמים, עלו על גבעה ליד, או צלמו מזווית נמוכה יותר. לפעמים גם חלק מהנוף או קטע מסוים יהיה הרבה יותר חזק ובעל רושם עז מאשר כל התמונה כולה. בהרבה מצלמות יש היום אפשרות לבצע "צילום ברצף" לשם קבלת תמונה פנורמית, בדקו את האופציה הזאת לעיתים היא טובה."

זוויות צילום עדשות מה שביניהם

"איכות התמונה נקבעת במיוחד על ידי העדשה, וכשאומרים "זום" בעצם מתכוונים לאורך מוקד שמשתנה, או כפי שניתן לשמוע לא פעם "הגדלה". רצוי להתאים את אורך מוקד- הזום שלנו, לנושא הצילום. כלומר על מנת לצלם נוף נעדיף שימוש בזוית רחבה ולצילום פורטרט נעדיף לצלם בזוית קטנה (כלומר בזום ארוך יותר).  מבולבלים? גם אנחנו, איתן ממשיך ומסביר, "חפשו עניין בתמונה, נסו להיות יצירתיים, תמונות מוצלחות הן תמונות שבדרך כלל מכילות ניגודיות, ניגוד בצבע- רקע מונוכרומטי בשילוב נושא צבעוני הקאה עם טשטוש, עומק שדה גדול- חלק חד והרקע מטושטש. חפשו זווית מעניינת, לא חייבים תמיד לצלם בעמידה…" אנחנו כבר עושים חימום לשרירים.

טיימינג זה הכל בחיים

"בדיוק כמאמר הקלישאה, טיימינג אכן חשוב מאוד, ובצילום זה ממש יכול להיות ההבדל בין תמונה בינונית ומשעממת לתמונה מדהימה. האור הוא חומר גלם חשוב בצילום, הזמנים שמבטיחים בדרך כלל תוצאות מדהימות הם כשעה אחרי זריחה וכשעה אחרי השקיעה, נקראות גם שעות הזהב. האור בהן נראה מוזהב וקסום. טיפ נוסף, מקומות מסוימים כמו כנסיות או בתי תפילה בכלל מקיימים טקסים בשעות מסוימות, מומלץ להתעדכן מראש בשעות ולהגיע. החוויה שם לפעמים שווה עיכוב או הגעה נוספת ליעד."

גיבוי הצילומים

"הצילומים הם מזכרת אישית וחוויה מצולמת אישית שאין לה מחיר! בזכות החידושים בעולם הצילום הדיגיטלי אנו יכולים לצלם בכמויות גדולות, מצד שני זה אומר לתפוס נפח גדול בכרטיסי הזיכרון. אז אם אתם מטיילים בחו"ל לזמן קצר- מספיק שתביאו אתכם כמה כרטיסי זיכרון ושמרו אותם במקום שונה מיתר ציוד הצילום, ורצוי לא במקום חשוף למים או שמש. אם אתם בטיול ארוך מומלץ להוריד את התמונות לענן או לשמור אותם ברשת."

חשבו מחוץ למסגרת

"לבסוף קצת על חשיבה יצירתית וייחודית, מה שאני מכנה- לחשוב מחוץ למסגרת. אנו מטיילים במקומות בעולם שרבים כבר היום בהם קודם, אבל אנחנו בהחלט יכולים להביא את הייחודיות שלנו. חפשו נושאים מיוחדים, זוויות לא שגרתיות ושעות לא רגילות כאלו שייתנו לתמונה את החותם שלכם. אל תהססו לצלם הרבה תמונות, הקדישו זמן לחשוב על הצילום והקומפוזיציה. מהותו של צילום הוא הנצחת הרגע, הלחיצה על הכפתור היא הקפאת הזמן, אנחנו מספרים סיפור אז בואו נעשה אותו מרתק!"

ועכשיו טיפ קטן מאיתנו כאן בסטודיו הראל, היום כמעט בכל עיר בירה שמחשיבה עצמה, יש מה שנקרא "free tour", מדובר על סיורים מודרכים של כ- 3 שעות בלוקיישנים נבחרים בעיר עם מדריך מקומי (בשפה האנגלית). בחיפוש זריז בגוגל אפשר למצוא את החברות המקומיות שעורכות סיורים כאלו, ויש להירשם אליהם מראש דרך אתר האינטרנט של החברה, או להגיע פשוט לנקודת המפגש שמפורסמת באתר (מומלץ יותר להירשם מראש). לרוב, הסיור בחינם והתשלום עליו הוא למעשה הטיפ שאתם משאירים למדריך בסופו. זה מאפשר לכם חוויה שונה בתכלית, לשמוע קצת היסטוריה על המקום בו אתם מטיילים וגם קצת "פיקנטריה" מקומית. יש סיורים שונים ומגניבים לדוגמה סיורי שווקים, סיורי לילה, סיורי טעימות ועוד. אחר כך תוכלו גם לחזור למקומות שראיתם בסיור ולהעמיק את החוויה.

אז ארזתם לבד? טיסה נעימה!

רוצה להתחיל לצלם > >


FACEBOOK
דילוג לתוכן